ממליצים עלינו:

זפת - הסוגים השונים

אנו יכולים לפגוש אותה בכבישים ובמסלולי אופניים אך לא תמיד נבין מה המשמעות שלה גם לשמירה על איכות החיים בבית שלנו. זוהי הזפת השחורה והמסתורית שמתאפיינת בתכונות אטימות נהדרות שיכולות לשרת אותנו למגוון רחב של שימושים, בעיקר לעולם האיטום.

זפת

הכירו את הזפת

יכול להיות שלא יצא לכם מעולם לראות חבית זפת שעומדת להיות משומשת לכל פעולה שהיא, בין מדובר על סלילה כביש, על איטום או על סתימת חרכים במבנים או בדרכים, אך ללא ספק מדובר על אחד החומרים הנפוצים ביותר שיש. השימוש בסוגי זפת שונים רחב מאוד ומגיע מענף הבנייה ועד לעולם האיטום, שבעבר היה משתמש בה באופן קבע והיום השימוש הולך ופוחת, לא בגלל שהיא לא איכותית אלא בגלל שיש חומרים טובים יותר. הזפת מציגה תכונות מצוינות שלא מאפשרות למים לחלחל דרכה מה שהפך אותה לחומר איטום חשוב מאוד והיישום שלה, למרות חסרונותיו, אחד היעילים ביותר שיש.

זיפות גגות: איטום באיכות גבוהה

הזפת מגיעה בדרך כלל במצב צמיגי כאשר רק חימום יכול להפוך אותה לנוזלית ולתת לנו אפשרות לעבוד עמה. ברגע שהיא קשה, היא עדיין לא מוצקה לחלוטין, כאשר זפת מוצקה לחלוטין היא סימן לאיכות לא טובה, הרי זה אומר שמהלו אותה בעוד חומרים. באופן עקרוני אפשר להכניס מקל לתוך חבית ענקית של זפת ואם הוא מצליח להיכנס, זאת אומרת שהיא צמיגית, זה סימן לזפת איכותית. כאשר הזפת מתחממת והיא הופכת לנוזלית ניתן למרוח אותה על שטח הגג וכך היא יוצרת שכבה אחידה ששומרת על הגג מחלחול מים וסיכון המבנה עצמו.


אחרי שמורחים אותה יש צורך להמתין כדי שהיא תתייבש. במידה והיא לא תתייבש לא יהיה ניתן למרוח שכבה נוספת ולמעשה האיטום יהיה חלקי. בדרך כלל למטר אחד נהוג להשתמש בין קילוגרם לשניים וחצי קילוגרם של זפת. אחרי 24 שעות הזפת התייבשה וניתן למרוח שכבה נוספת כאשר בדרך כלל ביניהן יש שכבה מסוימת להעלאת איכות האיטום, בדרך כלל בד מסוים כמו יוטה.

אלו סוגי זפת קיימים ?

אמנם כולנו מכירים את הזפת בתור חומר שחור שניתן למריחה אך למעשה יש שני סוגים: זפת חמה וקרה. הזפת החמה היא זאת שמורחים בגגות שיש צורך לחמם. היא מגיעה בחביות גדולות שאותן יש לחמם עם מבער כדי להפוך אותה לשמישה. אחרי החימום, כמו שכבר הוסבר, הזפת ניתנת למריחה ביתר קלות. לעומת זו, הזפת הקרה מגיעה בצורה נוזלית ומעט צמיגית ואפילו ניתן לרכוש אותה בקופסאות. היא זו שעברה תהליך כימי שישמור עליה נוזלית והיא מתייבשת במגע עם אוויר ממש כמו זפת חמה. היא אינה דורשת חימום וניתן למרוח אותה כמו שהיא.

זפת קרה לאיטום - זפת קר

קיימות לא מעט שיטות איטום שיכולות להיות מעולות לגגות שונים, מגגות בטון ועד גגות קלים, כאשר אחת מהשיטות המוכרות ביותר, ואולי גם הקלאסית והמוכרת ביותר היא שיטת זיפות הגגות. בשיטה זו מורחים זפת על שטח הגג אחרי חימום שלה באמצעות מבער מיוחד, אך שיטה דומה נוספת היא איטום בזפת קרה, שהופכת להיות שימושית והכרחית לא פחות ממנה.

זפת קר

זפת חמה וזפת קרה, מה בגלל ההבדל?

יש לא מעט אנשים שבוחרים בשיטת זיפות הגגות כשיטה שתיושם על גג ביתם כדי להגן עליו מפני החורף. שיטת זיפות הגגות היא אחת השיטות הכי חסכוניות שיש כאשר הזיפות יעלה בין 40 ועד 60 שקלים בממוצע למטר רבוע אחד, בעוד שיטות איטום אחרות כמו איטום ביריעות ביטומניות יעלה כפול. הזפת החמה נקראת כך לא בגלל שהזפת מטבעה חמה, הרי זה לא ייתכן בטבע, אלא מפני שמחממים אותה כדי להעניק לה את הנוזליות הנחוצה למען המריחה. זפת קרה לעומת זאת תהיה נוזלית גם בעודה קרה והיא לא משמשת לאיטום שטח גג שלם אלא רק לחלקים ממנו.

למה משמשת זפת קרה ?

  • אחד השימושים הכי חשובים בזפת קרה הוא להשלמת איטום בגג. לעתים יש נקודות בשטח הגג שאינן אטומות טוב ולכן יש צורך לשפר אותן. במקום להביא חבית גדולה של זפת ושוב לעבור את כל התהליך של חימומה על ידי מבער ולאחר מכן למרוח אותה, אפשר פשוט להשתמש בזפת קרה שתימרח על האזור המבוקש. כך למעשה מקבלים חיסכון משמעותי גם במחיר וגם בזמן מה שהופך את כל חוויית האיטום לנעימה ויעילה יותר.
  • עוד שימוש חשוב מאוד בזפת הקרה הוא איטום חלקי צנרת. חלקי הצנרת חייבים להיות אטומים היטב גם בחיבורים שלהם וגם בנקודות שבהם מתקנים נזילות ואין כמו הזפת כדי לשמש את התפקיד החשוב הזה. זפת חמה לא יכולה להימרח על חלקי הצנרת הללו מהסיבה הפשוטה שהיא עלולה לפגוע בחלקי הצנרת אפילו כשהם עשויים ממתכת, ובוודאי כאשר הם עשויים מ-PVC, שהפך להיות אחד החומרים המובילים לצנרות שונות.

איך זה שהזפת קרה ונוזלית?

אחת השאלות המעניינות ביותר היא כיצד הזפת נשארת נוזלית אם היא לא חמה. הזפת היא אחד החומרים החשובים ביותר שמזוקקים. היא מזוקקת מחומר אורגני ולרוב היא תוצר לוואי של פחם אך מדובר בחומר שמתגבש עד כדי כך שהוא קשה מאוד. הזפת נחשבת לצמיגים על אף שבנגיעה בה אפשר לחשוב שהיא מוצקה לחלוטין, אם כי מספר ניסויים הוכיחו אחרת. כדי להעביר אותה למצב נוזלי יותר כדי שיהיה ניתן למרוח אותה יש לחמם אותה אך אותה זפת קרה שמשומשת לשיטות איטום נקודתיות נשארת נוזלית גם כשהיא קרה בזכות שינוי ההרכב שלה והוספת חומרים נוספים.

כיצד מתבצע איטום בעזרת זפת קרה?

שיטת איטום בזפת קרה מתבצע באופן די זהה לזיפות בזפת חמה אם כי אין צורך בחבית גדולה מאוד כמו לאיטום גג בטון שלם, ואין צורך במבער. הזפת מגדיעה בחבית קטנה או בדלי, מש כמו צבע קיר רגיל, ועל ידי מגב מיוחד מורחים אותה באזור המבוקש. פעמים רבות משתמש קבלן האיטום במברשת כדי למרוח אותה על חלקים קטנים יותר שדורשים עבודה זעירה יותר כמו למשל על חלקי צנרת או בחיבור בין רצפת הגג לפאנל בקיר.

איטום וזיפות גגות עם סוגי זפת שונים ושיטות איטום מתקדמות תוכלו למצוא אצלנו באדלר ובניו. שנים רבות של ניסיון עושות את ההבדל ואתם מוזמנים לפנות אלינו כבר היום כדי להיווכח בעצמכם!

חייגו עכשיו ל 073-7751400

צרו קשר

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון הרגיל של בית העסק הוא 03-6824478
דילוג לתוכן